2021/11/30
۱۴۰۰ سه شنبه ۹ آذر
آشوب در بورس
ستاره صبح بررسی می‌کند

آشوب در بورس

اشاره: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته در واکنش به اقدامات سیاسی و ورود غیر حرفه‌ای‌ها و مسئولین به بازار سرمایه استعفا داد. حسن قالیباف از افت و خیز شدید شاخص کل بورس تهران که دیده نشد انتقاد کرد. نکته قابل تأمل اینکه پس از روزها افت شاخص بورس روز گذشته با استعفای قالیباف شاخص کل بازار بورس ۳۸۵ واحد رشد کرد و به عدد یک‌میلیون و ۱۵۰ هزار واحد رسید. از سوی دیگر قیمت دلار با 610 تومان کاهش در صرافی ملی ۲۱ هزار و ۳۹۰ تومان معامله شد. البته قیمت دلار در بازار آزاد حدود 20 هزار تومان معامله شد. همچنین قیمت سکه تمام بهار آزادی که روز دوشنبه به کانال 9 میلیون تومان سقوط کرده بود، دیروز به کانال 10 میلیون تومان بازگشت. رئیس‌جمهوری در یک‌صد و نود و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، تأکید کرد: شورای عالی بورس باید برای حفظ تعادل در بازار سرمایه و شفافیت و صیانت از حقوق سرمایه‌گذاران تصمیمات لازم را اتخاذ و اجرایی کند. حال باید دید چه کسی بر صندلی قالیباف اصل خواهد نشست.

ستاره صبح-

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار استعفای خود را به دلیل فراهم نشدن شرایط اعلامی به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد. به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، در متن نامه استعفای حسن قالیباف اصل آمده است: در سخت‌ترین شرایط که مردم دعوت عمومی به بازار سرمایه شده بودند، آزادسازی سهام عدالت و فروش صندوق‌های سهام دولتی (ETF) در بورس در حال انجام بود، این وظیفه خطیر را بر عهده گرفتم و در طول چند ماه خدمت در دشوارترین شرایط به دنبال توسعه بازار، تأمین مالی ابزارها و نهادهای مالی بودم که در کمترین زمان بزرگ‌ترین کارها در بازار سرمایه انجام شد، اما به واسطه اقدامات سیاسی و ورود غیرحرفه‌ای و بیش از حد اشخاص و مسئولین به مباحث بازار سرمایه و بروز افت و خیز شدید شاخص کل بورس تهران هیچ‌وقت دیده نشد.
پیگیری‌های خبرنگار ایرنا نشان می‌دهد که استعفای رئیس سازمان بورس در جلسه دیروز شورای عالی بورس بررسی‌شده و درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد.حسن قالیباف اصل با رأی شورای عالی بورس از ۲۳ فروردین‌ماه سکاندار سازمان بورس و اوراق بهادار شد. وی مدیرعاملی شرکت بورس اوراق بهادار تهران را به مدت ۱۰ سال در کارنامه خود دارد.
شاخص بورس ۳۸۵ واحد رشد کرد
شاخص کل در بازار بورس روز سه‌شنبه ۳۸۵ واحد رشد داشت که درنهایت این شاخص به عدد یک‌میلیون و ۱۵۰ هزار واحد رسید. به گزارش ایرنا، در معاملات دیروز بیش از ۱۱ میلیارد و ۱۷۰ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۹۸ هزار و ۳۸۶ میلیارد ریال دادوستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۶ هزار و ۴۶۲ واحد کاهش به ۴۳۰ هزار و ۴۲۰ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با چهار هزار و ۲۲۸ واحد افت به ۲۸۱ هزار و ۶۲۸ واحد رسیدند.شاخص بازار اول هفت هزار و ۶۹۹ واحد افزایش و شاخص بازار دوم ۲۵ هزار و ۱۶۸ واحد کاهش داشت.

وضعیت شاخص فرابورس
شاخص فرابورس نیز بیش از ۹۴ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۱۷ هزار و ۵۳۰ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار دو میلیارد و ۳۵۳ هزار برگه سهم به ارزش ۵۲ هزار و ۵۸۷ میلیارد ریال دادوستد شد.

دلار در مرز ۲۰ هزار تومان
هر دلار دیروز (سه‌شنبه) در صرافی‌های بانکی ۲۱ هزار و ۳۹۰ تومان معامله شد که قیمت آن نسبت به‌روز معاملاتی گذشته (دوشنبه) ۶۱۰ تومان کاهش داشت، نرخ هر یورو نیز به ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.به گزارش ایرنا، روند نزولی نرخ دلار از اوایل هفته گذشته شتاب گرفت، به طوری که از کانال ۲۶ هزارتومانی به سوی نرخ‌های پایین‌تر حرکت کرد. بر این اساس، نرخ فروش دلار در صرافی‌های بانکی در ساعت ۱۳ و ۳۵ دقیقه دیروز (سه‌شنبه، ۳۰ دی‌ماه) ۲۱ هزار و ۳۹۰ تومان اعلام شد.  قیمت فروش یورو نیز با کاهش ۷۰۰ تومانی نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری گذشته (دوشنبه ۲۹ دی) به ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.دیروز قیمت خرید هر دلار ۲۰ هزار و ۸۹۰ تومان و قیمت خرید هر یورو نیز ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شد، همچنین قیمت خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۰ هزار و ۹۹۲ تومان و قیمت فروش آن ۲۱ هزار و ۲۰۲ تومان بود.علاوه به راین نرخ خرید یورو در این بازار ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان و نرخ فروش آن ۲۵ هزار و ۴۸ تومان اعلام شد.

بازگشت قیمت سکه 
به کانال ۱۰ میلیون تومان
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید دیروز (سه‌شنبه) با افزایش ۴۰۰ هزارتومانی نسبت به‌روز دوشنبه (۲۹ دی‌ماه) ۱۰ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان معامله شد. به گزارش ایرنا، ساعت ۱۴ و ۱۵ دقیقه دیروز (۳۰ دی‌ماه) ارزش سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۱۰ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد. همچنین نیم‌سکه بهار آزادی پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم در برابر دو میلیون تومان معامله شد. علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۹۷۴ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای چهار میلیون و ۲۲۰ هزارتومانی رسید. انس جهانی طلا نیز دیروز یک‌هزار و ۸۴۲ دلار و ۸۳ سنت فروخته شد.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103440/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.