2021/11/28
۱۴۰۰ يکشنبه ۷ آذر
سرنوشت بورس چه می‌شود؟
ستاره صبح در گفت‌وگو با همایون دارابی، تحلیلگر بازار سرمایه بررسی کرد

سرنوشت بورس چه می‌شود؟

اشاره: آمار رسمی منتشرشده نشان می‌دهد، ارزش شاخص کل بورس در ایران تنها طی دو هفته گذشته افتی معادل ۱۸ درصد داشته است. نوسانات شدید بازار بورس و افت شدید شاخص بورس کشور طی دو هفته گذشته نارضایتی بسیاری از کسانی را در پی داشته که بخش قابل‌ملاحظه‌ای از پول خود را به خرید سهام اختصاص داده بودند. به‌گونه‌ای که مال‌باختگان طی روزها و هفته‌های گذشته چند بار در مقابل مجلس و سازمان بورس تجمع کردند. در همین ارتباط حسن قالیباف اصل، رئيس سازمان بورس روز سه‌شنبه ۳۰ دی با ارسال نامه‌ای خطاب به فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد خواستار کناره‌گیری خود از ریاست و همچنین عضویت در هیئت‌مدیره این سازمان شد. او علت استعفای خود را «اقدامات سیاسی و ورود غیرحرفه‌ای و بیش‌ازحد اشخاص و مسئولین به مباحث بازار سرمایه و بروز افت‌وخیز شدید شاخص کل بورس تهران» اعلام کرده است. در صورت پذیرش استعفای حسن قالیباف، وزیر اقتصاد باید جلسه هیئت‌مدیره بورس را برگزار کرده و رئیس جدیدی برای سازمان بورس انتخاب کند. همچنین احمد نادری، نماینده مجلس یازدهم روز گذشته در توییتر خود نوشت: «استیضاح وزیر بی‌کفایت اقتصاد که شامل ۱۱ محور است، با ۱۰۲ امضا به هیئت‌رئیسه مجلس ارسال‌شده و افتضاح بورس در صدر همه محورهاست». گفتنی است مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد پیشین دولت دوازدهم نیز به دلیل استیضاح در مجلس از کار برکنار شده بود. دراین‌ارتباط ستاره صبح در گفت‌وگو با همایون دارابی، تحلیلگر بازار سرمایه به وضعیت آشفته و طوفانی بورس پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

حسن قالیباف اصل با ارسال نامه‌ای خطاب به وزیر اقتصاد از ریاست سازمان بورس و عضویت در هیئت‌مدیره آن استعفا داده است. افت شدید شاخص بورس باعث زیان بسیاری از سرمایه‌گذاران خردشده و تجمعات اعتراضی آن‌ها را در پی داشته است. گفتنی است به علت نوسانات شدید شاخص بورس، ظرف روزهای گذشته شماری از معترضان در برابر سازمان بورس تجمع کرده‌اند. معترضان خواستار رسیدگی به وضعیت این بازار و همچنین محاکمه متخلفان شده‌اند. سایت «عصر ایران» با انتشار گزارشی به برخی از تجمعات اعتراضی روزهای اخیر در برابر سازمان بورس اشاره‌کرده و ازجمله چنین نوشته است: «بورس روزهای نگران‌کننده‌ای را پشت سر می‌گذارد و سرمایه سهامدارانی که با تبلیغ و توصیه‌های گاه‌وبی‌گاه دولتمردان وارد بازار سرمایه‌ شده‌اند، در حال آب شدن است». در این گزارش از عدم پشتیبانی دولت از سرمایه‌گذاران و عدم‌حمایت از بازار سرمایه انتقاد شده است.
بازارهای جهانی
دراین‌ارتباط ستاره صبح به سراغ همایون دارابی، تحلیلگر بازار سرمایه رفت تا نظر او را پیرامون وضعیت کنونی بازار جویا شود. دارابی در این گفت‌وگو با تأکید بر این‌که بورس از ابتدای این هفته تحت تأثیر چند عامل با ریزش مواجه شد، خاطرنشان کرد: «مهم‌ترین پارامتر در بازار، نگرانی از وضعیت دلار بود و اینکه ممکن است قیمت دلار بر اساس صحبت‌های رئیس‌جمهور و رئیس‌کل بانک مرکزی با کاهش مواجه شود. متأسفانه بازارهای جهانی در آخر هفته میلادی روی خوشی نشان ندادند و باعث شد که قیمت نفت و فلزات کاهش پیدا کند. بحث قرنطینه جدیدی که در چین به وجود آمده و احتمال شیوع مجدد ویروس کرونا در چین باعث شده که بازار مواد خام تحت‌فشار قرار بگیرد. در آمریکا هم شاهد بالا رفتن فعالیت‌های نفتی بودیم و همه این موارد باعث شد که قیمت نفت و پس‌ازآن فلزات کاهش یابد. درنهایت تقابل کاهش قیمت دلار و کاهش قیمت مواد خام در بازارهای جهانی باعث شد بازار با کاهش شدید نمادهای بزرگ شاخص ساز مواجه شود.»

کاهش نمادها
دارابی در ادامه به تشریح وضعیت بازار سرمایه در طول هفته پرداخت و تأکید کرد: «اکثر نمادها منفی بودند، بازار صف فروش بود و انگیزه چندانی وجود نداشت و شاخص نزدیک به ۴۲ هزار و ۲۵۴ واحد افت کرد و یکی از سنگین‌ترین افت‌ها معادل ۳٫۴۴ درصد شاهد بودیم. هرچند بازار طبیعتاً بعد از افت‌های شدید رو به تعادل می‌گذارد؛ اما امیدواریم مجموعه اقدامات به‌گونه‌ای جلو برود که بتواند هیجان شدید حاکم بر معامله گران را مهار و معامله گران را از این ترس به وجود آمده خالی کند». او همچنین یادآور شد: «اکثر نمادهای بازار با کاهش شدید مواجه بودند و شاخص هم‌وزن هم نزدیک به ۲٫۱۷ درصد منفی بود؛ یعنی کاملاً یک روز کاهشی شدید را تجربه کردیم».

تعادل در بازار
دارابی در ادامه تصریح کرد: «باوجود افت‌های سنگینی که طی روزهای متوالی رخ‌داده، به تعادل بازار فکر می‌کنیم تا به بازگشت بازار. امیدواریم بازار بتواند به تعادل برسد. بعدازاینکه به تعادل رسید، شاید آنگاه بحث در مورد بازگشت معنا پیدا کند؛ اما در حال حاضر بحث اساسی این است که بازار بتواند زودتر به تعادل برسد و عواملی که باعث عدم تعادل می‌شود، رفع شود». این تحلیلگر بازار سرمایه در پایان پیش‌بینی کرد: «چشم‌انداز بازار سرمایه تا پایان امسال رشد بسیار جزئی و اندک است؛ اما مهم‌ترین و بهترین زمینه سرمایه‌گذاری برای جلوگیری از کاهش ارزش ریال یا دستیابی به سودهای مناسب‌تر نسبت به سایر بازارها کماکان بورس است.»

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103433/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.