2022/12/03
۱۴۰۱ شنبه ۱۲ آذر
ترامپ را برکنار کنید!
نانسی پلوسی به مایک پنس اولتیماتوم داد:

ترامپ را برکنار کنید!

اشاره: اعضای دموکرات کنگره آمریکا و بعضی از جمهوری خواهان، دونالد ترامپ را به تحریک هواداران خود برای حمله و تسخیر ساختمان کنگره در روز چهارشنبه 6 ژانویه متهم کرده‌اند و خواهان برکناری او پیش از پایان دوران ریاست جمهوری او در 20 ژانویه (اول بهمن) هستند. دراین‌ارتباط نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده یک اولتیماتوم 24 ساعته به مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری داده تا مطابق با متمم ۲۵ قانون اساسی ایالات‌متحده به برکناری دونالد ترامپ اقدام کند. درصورتی‌که وی از این تصمیم سرپیچی کند، دموکرات‌های کنگره رئیس‌جمهور را استیضاح خواهند کرد. پلوسی همچنین گفته که ترامپ به خاطر کاری که کرده باید محاکمه شود. اصرار دموکرات‌ها به استیضاح ترامپ به‌قدری جدی است که یکی از نمایندگان ارشد دموکرات به خبرنگاران گفته این موضوع را حتی بعد از روی کار آمدن بایدن هم پیگیری خواهند کرد. علتش این است که در صورت تایید استیضاح و محکومیت ترامپ در دادگاه، او پس از پایان دوران ریاست جمهوری‌اش از دریافت حقوق ماهانه، کمک‌هزینه مسکن و همین‌طور امکان شرکت دوباره در انتخابات بازخواهد ماند.

ستاره صبح-خانم پلوسی یکشنبه در نامه‌ای خطاب به اعضای دموکرات مجلس نمایندگان نوشت‌ این مجلس دوشنبه با صدور یک قطعنامه به‌طور رسمی خواهان به‌کارگیری متمم ۲۵ قانون اساسی از سوی آقای پنس خواهد شد. خانم پلوسی نوشت:‌ «از معاون رئیس‌جمهوری می‌خواهیم طی ۲۴ ساعت پاسخ دهد... سپس به طرح لایحه استیضاح در صحن مجلس نمایندگان اقدام خواهیم کرد». خانم پلوسی یکشنبه در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس گفت:‌ «کاری که او کرده چنان جدی است که باید محاکمه شود». متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا به معاون رئیس‌جمهوری اختیار می‌دهد درصورتی‌که رئیس‌جمهوری فاقد توانایی اجرای وظایفش باشد، با موافقت اکثریت کابینه از او سلب اختیار کند. خانم پلوسی در نامه‌اش به نمایندگان، دونالد ترامپ را «خطری آنی برای دموکراسی و قانون اساسی آمریکا دانست». هم‌زمان، جیمز کلایبرن، از نمایندگان ارشد حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت این مجلس در هفته پیش رو لایحه استیضاح دونالد ترامپ را به رأی خواهد گذاشت و پس از تصویب، ارسال آن را به سنا به یک‌صد روز پس از آغاز ریاست جمهوری آقای بایدن موکول خواهد کرد. دموکرات‌های مجلس نمایندگان، در لایحه استیضاح خود آقای ترامپ را به «تحریک به شورش» متهم کردند. مجلس نمایندگان در اختیار دموکرات‌هاست و آن‌ها از رأی لازم برای تصویب استیضاح برخوردار هستند ولی موافقت سنا با برکناری رئیس‌جمهوری به رأی دوسوم نمایندگان نیاز دارد که با توجه به اکثریت جمهوری خواهان کار برای دموکرات‌ها مشکل خواهد بود. آقای کلایبرن گفت: «باید به رئیس‌جمهوری منتخب، جو بایدن اجازه دهیم تا اجرای برنامه‌هایش را در یک‌صد روز نخست ریاست جمهوری اجرایی کند». مراسم تحلیف جو بایدن بیستم ژانویه، اول بهمن برگزار می‌شود. یکی از سخنگویان کاخ سفید در واکنش به تلاش دموکرات‌ها گفته است که چنین اقدامی تنها به ایجاد تفرقه در کشور کمک خواهد کرد.

 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103386/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.