2022/05/25
۱۴۰۱ چهارشنبه ۴ خرداد
افت دلار، سکه و بورس
روز گذشته در بازارها اتفاق افتاد

افت دلار، سکه و بورس

اشاره: تحولات بین‌المللی و ساخت واکسن کرونا در دنیا و ایران بر روی بازارها تأثیر گذاشته است به‌گونه‌ای که روز گذشته قیمت دلار و سکه کاهش یافت و شاخص بورس روند کاهشی داشت. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که قیمت دلار روز گذشته 80 تومان کاهش داشت و به 25 هزار و 600 تومان رسید و قیمت سکه با 80 هزار تومان کاهش به 11 میلیون و 700 تومان رسید. کاهش قیمت دلار و سکه در نخستین روز هفته خبر خوبی است اما خبر بد آنکه دیروز شاخص کل در بازار بورس ۴۳ هزار ۶۸۲ واحد افت داشت که درنهایت این شاخص به عدد یک‌میلیون و ۳۵۴ هزار واحد سقوط کرد. خبر خوش دیگر اینکه قیمت مسکن حدود 10 میلیون در هر مترمربع سقوط کرده است.

ستاره صبح-

کاهش قیمت دلار
هر دلار روز شنبه در صرافی‌های بانکی ۲۵ هزار و ۶۲۰ تومان معامله شد که قیمت آن نسبت به‌روز معاملاتی گذشته ۸۰ تومان کاهش داشت. به گزارش ایرنا، نرخ فروش دلار در صرافی‌های بانکی روز شنبه ۲۵ هزار و ۶۲۰ تومان اعلام شد. قیمت فروش یورو نیز بدون تغییر نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری پنجشنبه گذشته به ۳۱ هزار و ۳۵۰ تومان رسید. دیروز قیمت خرید هر دلار ۲۴ هزار و ۶۷۰ تومان و قیمت خرید هر یورو نیز ۳۰ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شد. همچنین قیمت خرید دلار دربازار متشکله ارزی ۲۵ هزار و ۳۱۲ تومان و قیمت فروش آن ۲۵ هزار و ۵۶۵ تومان بود.

کاهش ۸۰ هزارتومانی نرخ سکه
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز شنبه با کاهش ۸۰ هزارتومانی قیمت نسبت به‌روز پنجشنبه گذشته ۱۱ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان معامله شد. ساعت ۱۴ و ۲۵ دقیقه روز شنبه ارزش سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۱۱ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان رسید، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز در مقابل ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد. همچنین نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی به دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان مبادله شد. علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک‌میلیون و ۱۵۴ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای پنج میلیون تومان رسید. انس جهانی طلا نیز دیروز به قیمت یک‌هزار و ۸۹۸ دلار و ۵۰ سنت فروخته شد.

 افت شاخص بورس
شاخص کل در بازار بورس روز شنبه ۴۳ هزار ۶۸۲ واحد افت داشت که درنهایت این شاخص به عدد یک‌میلیون و ۳۵۴ هزار واحد رسید.به گزارش ایرنا، در معاملات دیروز بیش از ۶ میلیارد و ۵۲۶ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۸۶ هزار و ۵۱۹ میلیارد ریال دادوستد شد.
همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با هشت هزار و ۵۳۹ واحد کاهش به ۴۵۵ هزار و ۱۶۸ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با پنج هزار و ۵۸۹ واحد افت به ۲۹۷ هزار و ۹۴۳ واحد رسیدند. شاخص بازار اول ۳۵ هزار و ۱۴۲ واحد و شاخص بازار دوم ۷۷ هزار و ۱۰۴ واحد کاهش داشتند. علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد گروه دارویی برکت (برکت) با ۱۰۵ واحد، توسعه معادن روی ایران (کروی) با ۹۱ واحد، معدنی دماوند (کدما) با ۹۰ واحد، پست‌بانک ایران (وپست) با ۷۲ واحد، آهنگری تراکتورسازی ایران (خاهن) با ۶۷ واحد، کارت اعتباری ایران کیش (رکیش) با ۶۰ واحد و آسان پرداخت پرشین (آپ) با ۵۷ واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. برپایه این گزارش دیروز نماد ملی صنایع مس ایران (فملی) با سه هزار و ۲۷۷ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با سه هزار و ۲۶۷ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با دو هزار و ۸۲۲ واحد، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با دو هزار و ۳۷ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با یک هزار و ۳۵۰ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با یک هزار و ۳۱۵ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با یک هزار و ۱۸۸ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با یک هزار و ۱۱۹ واحد، ایران خودرو (خودرو) با یک هزار و ۶۴ واحد و سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با یک هزار و ۵۲ واحد با تأثیر منفی بر شاخص همراه بودند. گروه دارویی برکت (برکت)، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، ایران خودرو (خودرو)، لیزینگ پارسیان (ولپارس)، سرمایه گذاری سیمان تامین (سیتا)، پالایش نفت اصفهان (شپنا) و فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) درگروه نمادهای پربیننده قرار داشتند. گروه مواد دارویی هم در معاملات دیروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۳۴۲ میلیون و ۵۸۹ هزار برگه سهم به ارزش ۹ هزار و ۹۹۰ میلیارد ریال دادوستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس
شاخص فرابورس نیز حدود ۵۰۳ واحد کاهش داشت و بر روی کانال ۱۹ هزار و ۲۲۲ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار دو میلیارد و ۲۹۴ هزار برگه سهم به ارزش ۸۴ هزار و ۳۹۴ میلیارد ریال دادوستد شد. دیروز نمادهای اعتباری ملل (وملل)، توزیع داروپخش (دتوزیع)، پلیمر آریا ساسول (آریا)، آسیا سیر ارس (حآسا)، کلر پارس (کلر)، افرانت (افرا)، شهرسازی و خانه سازی باغمیشه (ثباغ)، تولیدات پتروشیمی قائد بصیر (شبصیر)، زرین معدن آسیا (فرزین) و شرکت بیمه اتکایی امین (اتکام) با تأثیر مثبت بر شاخص این بازار همراه بودند. دیروز نمادهای سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، صنعتی مینو (غصینو)، سرمایه گذاری صبا تامین (صبا)، فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)، سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، پتروشیمی مارون (مارون)، بیمه کوثر (کوثر) و شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع) تأثیر منفی بر شاخص این بازار را داشتند. شاخص کل در بازار بورس روز (چهارشنبه) ۱۳ هزار و ۸۵۷ واحد افت داشت که درنهایت این شاخص به رقم یک‌میلیون و ۳۹۸ هزار واحد رسید.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103322/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.