2022/08/17
۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۶ مرداد
هفته سبز برای بورس
گزارش

هفته سبز برای بورس

اشاره: در هفته‌ای که گذشت بازدهی بازار‌ها مثبت بود. در این هفته روند بازار ارز با شیب ملایمی صعودی بود؛ بر این اساس قیمت دلار ۰.۷ و یورو ۰.۶ درصد افزایش یافت. در بازار طلا نیز طلا ۱.۷ و سکه ۱.۳ درصد گران شد. مهم اینکه در هفته گذشته شاخص بورس ۲.۴ درصد رشد داشت و به کانال یک‌میلیون و 500 واحد نزدیک شد که خبر خوبی برای سهامداران بازار بورس بود.

ستاره صبح-

حباب سکه کوچک شد
به گفته نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، با توجه به اینکه بهای جهانی طلا طی یک هفته اخیر نوسان محدودی را تجربه کرد، اما بازار داخلی طلا و سکه به سبب رشد بهای ارز با افزایش جزئی مواجه و درشیب ملایم صعودی قرار گرفت. البته حباب سکه کاهش‌یافته و در حال حاضر در محدوده ۷۰۰ هزار تومان قرار دارد. مسعود یزدانی در رابطه با وضعیت بازار سکه و طلای داخلی و تغییرات قیمتی آن طی هفته‌ای که گذشت، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: درحالی‌که بهای جهانی طلا در هفته گذشته نوسان محدودی را تجربه کرد و با افت محدود دو تا سه دلاری توأم بوده است اما بازار طلا و سکه در داخل با افزایش جزئی نرخ ارز، اندکی صعودی پیش رفت و اتفاق خاصی نیفتاد.
نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن تأکید بااینکه با جمع شدن بساط سفته‌بازها و ممنوعیت معاملات کاغذی، بازار آرامشی واقعی به خود دید، گفت: با توجه به اینکه دیگر آن خریدهای نجومی و کذایی که یک‌شبه نرخ سکه و طلا را جابه‌جا می‌کرد توسط دلالان کاغذی صورت نمی‌گیرد، می‌توان گفت که بازار رنگ آرامش به خود گرفته و تغییرات آن ناشی از همین بالا و پایین شدن معمول طلای جهانی به‌عنوان عامل خارجی و نرخ ارز در داخل به‌عنوان عامل مؤثر داخلی است.وی افزود: اخیراً نیز پس از نزدیک به یک سال کسادی بازار واحدهای طلا و جواهر و رسیدن سطح معاملات مصنوعات طلا تقریباً به صفر، مجدداً بازار مصنوعات با توجه به اینکه شب یلدا را هم‌پشت سر گذاشته‌ایم و مردم سعی کردند به‌جای دور همی‌ها، هدیه‌ای برای یکدیگر خریداری کنند، جهش جزئی و حدود ۱۰ درصدی داشته است.
یزدانی در رابطه با آخرین قیمت‌ها و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته‌ گفت: بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در طول هفته جاری ۱۱۵ هزار تومان تقویت‌شده و در انتهای هفته به ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. سکه تمام طرح قدیم نیز از حدود ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در ابتدای هفته با رشد ۱۰۰ هزارتومانی به ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. در طول یک هفته اخیر، حباب سکه نیز کاهش‌یافته و در حال حاضر هر قطعه سکه، حدود ۷۰۰ هزار تومان حباب دارد.
این مقام صنفی اعلام کرد: در پایان هفته نسبت به ابتدای هفته قیمت هر قطعه نیم‌سکه نیز ۵۰ هزار تومان رشد یافته و شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شده است. در پایان هفته نسبت به ابتدای هفته ربع‌سکه و سکه‌های تمام نیز بدون تغییر مانده‌اند. در حال حاضر قیمت هر قطعه ربع‌سکه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و سکه‌ یک گرمی دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است.
وی افزود: همچنین در پایان هفته هر گرم طلای ۱۸ عیار با افزایش ۱۷ هزارتومانی در بازار نسبت به اوایل هفته، اکنون به ازای هر گرم یک‌میلیون و ۱۴۹ هزار تومان قیمت دارد. هر مثقال طلا نیز با افزایش حدود ۸۰ هزارتومانی چهار میلیون و ۹۷۹ هزار تومان تعیین قیمت شده است. آخرین نرخ ثبت‌شده برای اونس جهانی نیز ۱۸۸۰ دلار و چهار سنت است.

خیز بورس برای صعود
شاخص کل بورس در نخستین هفته دی‌ماه ۳۴ هزار و ۴۸۰ واحد رشد کرد و شاهد ورود ۲ هزار و ۷۵۶ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس بودیم. آیا این روند در هفته آینده هم ادامه خواهد داشت؟ در هفته گذشته شاخص کل بورس درمجموع 34 هزار و 480 واحد بالا آمد و به رقم یک‌میلیون و 447 هزار واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن نیز رشد 32 هزار و 81 واحدی را ثبت کرد. درنتیجه بورس درمجموع هفته‌ای صعودی را پشت سر گذاشت، سؤال سهام‌داران این است که روند حرکت بورس در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟

رشد بازدهی هفتگی
پس‌ازآنکه بورس آذرماه را با بازدهی منفی به پایان برد، در هفته اول دی‌ماه بازدهی شاخص کل بورس تهران مثبت شد. شاخص کل 2.5 درصد رشد کرد و به رقم یک‌میلیون و 447 هزار و 840 واحد رسید. روند تغییرات شاخص کل در روزهای یکشنبه و دوشنبه نزولی بود ولی در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه صعودی شد.

رشد شاخص هم‌وزن
برخلاف شاخص کل، شاخص کل هم‌وزن در تمام هفته روندی صعودی داشت. شاخص کل هم‌وزن در روز چهارشنبه به رقم 468 هزار واحد رسید که بالا‌ترین رقم از اول شهریور است. شاخص هم‌وزن در پایان هفته نسبت به پایان هفته قبل 32 هزار و 81 واحد بالا آمد و بازدهی مثبت 7.35 درصدی را ثبت کرد.

پیش‌بینی بورس هفته
در هفته گذشته علاوه بر شاخص کل و شاخص هم‌وزن، دیگر نماگرهای بازار هم‌روندی مثبت داشتند، بااین‌حال بررسی دقیق‌تر روندهای هفته پیش می‌تواند تصویری دقیق‌تر از وضعیت بورس تهران به دست بدهد.

روند تغییرات ارزش معاملات
در هفته گذشته، تغییرات ارزش معاملات کل بازار سهام در روزهای شنبه و دوشنبه نزولی بود و در باقی روزها صعودی شد. در هفته گذشته کمترین رقم ارزش معاملات کل در روز دو‌شنبه بود که ارزشی معادل 16 هزار و 214 میلیارد تومان داشت و بالاترین رقم هفته روز چهارشنبه محقق شد که با رشد 43 درصدی به رقم 27 هزار و 923 میلیارد تومان بالغ شد. میانگین ارزش معاملات کل هفته 19 هزار و 638 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 22 هزار و 104 میلیاردی هفته پیشین، افت 11 درصدی داشته است.در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس نیز 15 هزار و 473 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 16 هزار و 617 میلیاردی هفته پیشین، افت 7 درصدی داشته است. بالاترین رقم هفته 16 هزار و 514 میلیارد تومان بود که در روز سه‌شنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به‌روز دو‌شنبه برمی‌گردد که 14 هزار و 550 میلیارد تومان بود.

ورود پول حقیقی
خالص پول حقیقی ورودی به بورس، در کل هفته گذشته مثبت بود. درمجموع در کل هفته 2 هزار و 756 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. ورود پول‌های حقیقی به بورس در تمام‌روزهای هفته نشانه‌ای مثبت برای بورس تهران است. رقم مثبت تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی در هفته گذشته برای فعالان بازار سهام امیدوارکننده است و می‌توان آن را علامتی برای تداوم روند صعودی شاخص‌های بازار تلقی کرد. درمجموع روند کلی هفته گذشته مثبت بوده است، رشد شاخص هم‌وزن نشان از روند صعودی قیمت سهام اغلب شرکت‌های بازار دارد. علاوه بر این وجود مازاد تقاضا در معاملات هفته گذشته و ورود پول‌های حقیقی به بورس همگی نشان از پتانسیل بازار سهام برای رشد بیشتر در هفته آینده دارد. 

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103264/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.