2022/08/17
۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۶ مرداد
صعود بورس و نفت؛ سقوط ارز و طلا
در نخستین روز هفته صورت گرفت

صعود بورس و نفت؛ سقوط ارز و طلا

اشاره: خبر خوش اینکه در اولین روز هفته جاری شاخص بورس و قیمت نفت افزایش داشتند. روز گذشته شاخص کل در بازار بورس که در ابتدای هفته گذشته به یک‌میلیون و 500 واحد رسیده بود و تا روز پنج‌شنبه به یک‌میلیون و 400 واحد سقوط کرد، دیروز ۳۱ هزار و ۵۲۷ واحد رشد کرد و در رقم یک‌میلیون و ۴۴۴ هزار واحد ایستاد. همچنین قیمت نفت نیز به دلیل تائید واکسن مدرنا کرونا که دومین واکسنی است که سازمان fda آمریکا تائید کرده است قیمت نفت را افزایش داد و هر بشکه نفت 50 دلار معامله شد. از سوی دیگر قیمت دلار با ۳۰۰ تومان کاهش نسبت به‌روز پنجشنبه، به کمترین نرخ خود طی سه هفته گذشته رسید. بر این اساس قیمت هر اسکناس دلار آمریکا در بازار آزاد ۲۵۶۰۰ تومان معامله شد. در پی کاهش قیمت ارز قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی نیز روز شنبه با ۲۵۰ هزار تومان کاهش نسبت به‌روز پنجشنبه، به ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزارتومان رسید. به نظر کارشناسان احتمال افت بیشتر اونس جهانی طلا در روزها و هفته‌های آینده وجود دارد، زیرا با آغاز توزیع واکسن کرونا که می‌تواند به‌تدریج کسب‌وکارهای تعطیل‌شده را دوباره فعال کند و اقتصاد جهانی را عادی کند، قیمت طلا را در بازار کاهش داده است.

ستاره صبح-

بازار ارز در مدار نزولی
بر اساس اعلام کانون صرافان قیمت دلار آزاد به ۲۵۴۸۰ تومان رسید. بازار ارز همچنان در مدار نزولی است. دلار در این ساعت از معاملات (۱۶: ۲۰) به ۲۵۴۸۰ تومان کاهش یافت و یورو با نرخ ۳۰۹۰۰ تومان ثابت ماند. در صرافی‌ها قیمت فروش دلار به ۲۵۲۴۲ و یوروبه ۳۰۷۶۷ تومان رسید. نرخ خرید دلار هم در صرافی‌ها ۲۴۶۸۳ و یورو ۳۰۰۸۳ تومان است. کانون صرافان قیمت انواع ارز در بازار روز ۲۹ آذرماه را اعلام کرد. دلار آزاد با ۳۰۰ تومان کاهش نسبت به پنجشنبه، به کمترین نرخ خود طی سه هفته گذشته رسید. بر این اساس قیمت هر اسکناس دلار آمریکا در بازار آزاد ۲۵۶۰۰ و یورو هم با ۳۰۰ تومان کاهش ۳۰۹۰۰ تومان است.قیمت نفت در معاملات هفته گذشته رشدی بیش از چهار درصد را تجربه کرد تا امیدها برای تثبیت قیمت در کانال ۵۰ دلاری بیشتر شود. به گزارش ایرنا، هفته گذشته بازار نفت با ریسک‌های متفاوتی همراه بود. از یک‌سو خبر افزایش ذخیره نفت در آمریکا باعث تضعیف قیمت‌ها شد اما در ادامه امیدها به موفقیت واکسن کرونا و افزایش تعداد کشورهایی که به واکسیناسیون کرونا پیوستند، باعث شد تا طلای سیاه بازهم گران شود. گرانی قیمت نفت ازآن‌جهت اتفاق افتاد که در صورت مهار کرونا در جهان، رشد اقتصادی نیز بیشتر خواهد شد و همین موضوع تقاضا برای نفت را افزایش خواهد داد. این در حالی است که اعضای اوپک پلاس برای سال آینده میلادی،‌ همچنان بر توافق کاهش تولید پایبند خواهند بود که می‌تواند عرضه را تا حد زیادی کنترل کند. همچنین برخی ریسک‌ها در خاورمیانه نیز بر رشد قیمت تأثیر مثبت گذاشت که از آن جمله می‌توان به انفجار نفت‌کشی در بندر جده عربستان و آتش گرفتن چاه نفت در عراق اشاره کرد. با توجه به این عوامل، قیمت نفت برنت با رشدی ۴.۵ درصدی از ۴۹ دلار و ۹۷ سنت در روز دوشنبه به ۵۲ دلار و ۲۶ سنت در روز جمعه رسید. نفت شاخص آمریکا نیز ۵.۴ درصد گران شد و از ۴۶ دلار و ۵۶ سنت تا ۴۹ دلار و ۱۰ سنت بالا آمد.

کاهش قیمت طلا
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از ادامه روند نزولی قیمت‌ها در بازار طلا همپای ریزش نرخ ارز خبر داد و گفت: اگر دلار با همین روند ارزان شود، شاهد افت بیشتر قیمت طلا و سکه خواهیم بود. ابراهیم محمدولی در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین از کاهش مجدد قیمت‌ها در بازار طلا خبر داد و اظهار کرد: از اواخر هفته گذشته نرخ ارز نزولی شده و بهای اونس جهانی هم اندکی افت کرده است و باعث شده قیمت طلا و سکه با کاهش همراه شود.او اضافه کرد: طلا نسبت به آخرین قیمت هفته گذشته حدود ۱۰ هزار تومان و سکه طرح جدید ۲۰۰ هزار تومان ارزان‌تر شده اما بهای انواع دیگر سکه تغییری نکرده است.محمدولی همچنین با اشاره به شرایط رکودی بازار طلا بیان کرد: متأسفانه بعد از بازگشایی بازار طلا بعد از دو هفته تعطیلی به دلیل محدودیت‌های کرونایی، تقاضا برای خرید طلا و سکه به‌شدت افت کرده و بازار کاملاً در رکود به سر می‌برد و این شرایط تا زمانی که قیمت‌ها به ثبات نرسد ادامه خواهد داشت.رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با پیش‌بینی روند قیمت‌ها تصریح کرد: روز یکشنبه‌بازارهای جهانی تعطیل است، بنابراین اگر با ادامه ریزش نرخ ارز همراه باشیم قیمت طلا و سکه هم کاهش بیشتری خواهد داشت.به گفته محمدولی، در جریان معاملات دیروز ساعت (۱۳: ۳۰) قیمت هر قطعه سکه طرح جدید ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزار و سکه طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: دیروز نیم‌سکه باقیمت شش میلیون و ۲۵۰، ربع‌سکه چهار میلیون و ۲۵۰ و سکه یک گرمی دو میلیون و ۳۸۰ هزار تومان فروخته می‌شود؛ همچنین بهای هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک‌میلیون و ۱۳۲ هزار تومان کاهش یافت.
انس جهانی طلا نیز دیروز باثبات نسبت به آخرین ساعات کاری روز گذشته به قیمت یک‌هزارم و ۸۸۲ دلار فروخته شد.

بازگشت شاخص بورس به مدار صعود
شاخص کل در بازار بورس روز ‌شنبه ۳۱ هزار و ۵۲۷ واحد رشد داشت که درنهایت این شاخص به رقم یک‌میلیون و ۴۴۴ هزار واحد رسید.بر اساس معاملات دیروز بیش از ۱۱ میلیارد و ۶۶۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۲۱ هزار و ۳۲۲ میلیارد ریال دادوستد شد.همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با هشت هزار و ۸۴۰ واحد افزایش به ۴۴۵ هزار ۲۳۵ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با پنج هزار و ۷۸۷ واحد رشد به ۲۹۱ هزار و ۴۵۴ واحد رسیدند.شاخص بازار اول ۲۱ هزار و ۷۶۶ واحد و شاخص بازار دوم ۶۸ هزار و ۳۴۷ واحد افزایش داشت.علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد ملی صنایع مس ایران (فملی) با سه هزار و ۶۷۹ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با سه هزار و ۵۲۹ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (فارس) با دو هزار و ۴۵۹ واحد، شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) با یک هزار و ۷۵۴ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با یک هزار و ۳۰۰ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با یک هزار و ۲۹۳ واحد، سرمایه‌گذاری غدری (وغدیر) با ۹۹۸ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۹۶۹ واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.
گروه خودرو هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه سه میلیارد برگه سهم به ارزش ۱۵ هزار و ۴۰۳ میلیارد ریال دادوستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس
شاخص فرابورس نیز بیش از ۵۲۳ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۱۹ هزار و ۴۳۷ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار دو میلیارد و ۷۷۲ هزار برگه سهم به ارزش ۵۲ هزار و ۱۸۲ میلیارد ریال دادوستد شد.
دیروز نمادهای پلیمر آریا ساسول (آریا)، پتروشیمی مارون (مارون)، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)، سرمایه‌گذاری صبا تأمین (صبا)، صنعتی مینو (غصینو)، سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب)، سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع)، بانک دی (دی) و تولید نیروی برق دماوند (دماوند) تأثیر مثبت بر شاخص این بازار را داشتند.

 

لینک کوتاه: https://setaresobhonline.ir/content/103221/

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.